מחברים

סנן מחברים לפי שם משפחה

פרופ' ז'קלין ויינטראוב היא פרופסור חבר למקרא באוניברסיטת ייל. היא בעלת דוקטורט בפילולוגיה שמית צפון מערבית מאוניברסיטת שיקגו. ויינטרוב חיברה ספר העוסק בפיוט מקראי.

קראו עוד

ד"ר אנדרו טובולובסקי הוא מרצה בכיר במחלקה למדעי הדתות בפקולטה לאמנויות ומדעים באוניברסיטת וויליאם ומרי שבווירג'יניה, ארצות הברית. כתב את את הדוקטורט שלו באוניברסיטת בראון, מחקריו עוסקים בהשוואה בין סיפורי יעקב וסיפורי המיתולוגיה היוונית.

קראו עוד

ד"ר הרב שמואל ז. גלזר ז"ל, היה הרב אמריטוס של המרכז היהודי באלמונט ופרופסור חבר באוניברסיטת הופסטרה, ניו יורק. הוא קיבל את הסמיכה שלו לרבנות מישיבה יוניברסיטי ואת הדוקטורט שלו בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת סנט ג'ון בניו יורק.

קראו עוד

פרופ' רחל אדלמן היא פרופסור חבר לתנ"ך בהיברו קולג' בבוסטון. היא בעלת תואר דוקטור בספרות עברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מחקריה עוסקים בנשים במקרא, בספרות חז"ל ובעת המודרנית.

קראו עוד

פרופ' אריק אורלין מכהן כפרופסור ללימודים קלאסיים באוניברסיטת פיוג'יט סאונד. הוא כתב את הדוקטורט שלו במסגרת  התוכנית להיסטוריה עתיקה וארכיאולוגיה ים תיכונית באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. חיבוריו עוסקים באימפריה הרומית ובדתות הים תיכוניות העתיקות. אורלין הוא מייסד שותף של החברה לדתות ים תיכוניות עתיקות.

קראו עוד

ד"ר רענן אייכלר הוא מרצה בכיר לתנ"ך באוניברסיטת בר-אילן. הוא קיבל את הדוקטורט שלו מהאוניברסיטה העברית בירושלים והיה עמית בתר-דוקטור באוניברסיטת הרווארד (Harvard) ומאוניברסיטת תל אביב. הוא מחבר של מספר מאמרים וספר "הארון והכרובים" שייצא לאור עם מור זיבק.

קראו עוד

ד"ר נגה איילי-דרשן היא מרצה בכירה במחלקה ללשון העברית וללשונות שמיות באוניברסיטת בר אילן. את לימודיה לתואר שלישי עשתה באוניברסיטה העברית. ספרה "ודורך על במתי ים: מלחמת אל הסער בים בספרות המזרח הקדום", יצא בהוצאת ביאליק בשנת 2016.

קראו עוד

ד"ר וונדי לאב אנדרסון היא מנהלת-מסייעת של התוכניות האקדמיות במרכז למדעי הרוח והפקולטה ללימודי דת באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס. היא קיבלה תואר שני בלימודי דת ותואר שלישי בהיסטוריה של הנצרות מאוניברסיטת שיקגו. 

קראו עוד

פרופ' קרל ארליך הוא פרופסור להיסטוריה ולמדעי הרוח ומנהל המרכז ללימודי היהדות ע"ש ישראל וגולדה קושיצקי באוניברסיטת יורק בטורונטו. הדוקטורט שלו הוא מהרווארד. הוא מחבר של מספר ספרים.

קראו עוד

צילה אשל היא ארכיאומטלורגית ומרצה לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה. מחקריה לתזה (מ.א.) ודוקטורט עוסקים במטמוני הכסף בישראל. אשל היא מחברת שותפה של מספר מאמרים העוסקים בשימוש קדום במתכת הכסף. המאמר הנוכחי מבוסס על עבודת המ.א. שלה.

קראו עוד

ד"ר צבי (דוד) ברנט הוא יועץ ב- JALSA, ההתאחדות היהודית למשפט ואקטיביזם חברתי. הוא מחזיק בדוקטורט בלימודי מקרא והמזרח הקדום מאוניברסיטת ברנדייס, ומחבר ועורך של מספר ספרים. ברנט כיהן במספר משרות אקדמיות באוניברסיטאות שונות, וכיום הוא מוביל סיורים חינוכיים לישראל, בדגש על היסטוריה וארכאולוגיה.

קראו עוד

ג'ואל ביידן הוא פרופסור למקרא באוניברסיטת ייל. את הדוקטורט שלו קיבל מאוניברסיטת הרווארד ואת התואר המוסמך מאוניברסיטת שיקגו. שדה המחקר העיקרי שלו הוא חמשת חומשי התורה. ביידן חיבר ספרים רבים על המקרא, וביניהם ספר על עקרות ופוריות אצל האבות והאימהות.

 

קראו עוד

רנה בלוך הוא פרופסור למדעי היהדות באוניברסיטת ברן (שווייץ), בו הוא מרצה במכון למדעי היהדות ובמכון ללימודים קלאסיים. קיבל את הדוקטורט וההביליטציה שלו מאוניברסיטת בזל. מחקריו עוסקים בתקופת בבית השני ובספרות היהודית שנכתבה בה.

קראו עוד

הרב ד"ר שרגא בר-און הוא עמית מחקר וחבר סגל במכון שלום הרטמן ובבית הספר למשפטים בניו יורק. הוא קיבל את הדוקטורט שלו במחשבת ישראל מהאוניברסיטה העברית, ירושלים. הדוקטורט שלו עוסק בטקס הטלת הגורל במסורת היהודית, מן המקרא ועד הרנסאנס.

קראו עוד

פרופ' מארק צבי ברטלר הוא פרופסור מחקר ע"ש ברניס ומורטון לרנר ללימודי יהדות באוניברסיטת דיוק, ופרופסור (אמריטוס) למקרא ע"ש דורה גולדינג באוניברסיטת ברנדייס. הוא חיבר מספר ספרים העוסקים בחקר התנ"ך והברית החדשה. ברטלר הוא מייסד שותף של פרויקט TABS (מחקר מקראי) - TheTorah.com.

קראו עוד

פרופסור עתליה ברנר-עידן היא פרופסור אמריטה למקרא באוניברסיטת אמסטרדם ושימשה גם פרופסור למקרא באוניברסיטת תל-אביב. ברנר-עידן מחזיקה בתואר דוקטור מאוניברסיטת מנצ'סטר, זכתה בתואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בון. את לימודיה לתואר שני עשתה באוניברסיטה העברית. היא ערכה וכתבה ספרים רבים בנושא נשים ופמיניזם במקרא.

קראו עוד

ד"ר הרב יהושע גארווי הוא פרופסור ללימודי יהדות-נצרות בקתדרה על שם סול וארלין ברונשטיין  ב HUC-JIR בלוס אנג'לס. הוא בעל דוקטורט מהמחלקה ללימודי דתות באוניברסיטת ייל והסמכה מהיברו יוניון קולג' בסינסינטי. הוא מחברם של מספר ספרים ומאמרים.

קראו עוד

ד"ר אורי גבאי הוא פרופסור לאשורולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא קיבל את הדוקטורט שלו באשורולוגיה מהאוניברסיטה העברית בשנת 2008, ומאז פרסם מאמרים רבים ומספר ספרים.

קראו עוד

ד"ר עבדאללה גלאדרי הוא פרופסור ללימודי אסלאם באוניברסיטת ח'ליפה למדע וטכנולוגיה באבו-דאבי. הוא בעל דוקטורט בלימודי ערבית ואסלאם מאוניברסיטת אברדין. מחקריו מתמקדים בפרשנות של כתבי הקודש בדגש על האינטרטקסטואליות בין הקוראן לספרות המקראית, ספרות חז"ל, וספרות חוץ-מקראית.

קראו עוד

ד"ר דוד גלאט-גלעד הוא מרצה בכיר במחלקה למקרא, ארכיאולוגיה והמזרח הקדום באוניברסיטת בן גוריון. הוא בעל דוקטור למקרא מטעם אוניברסיטת פנסילבניה ופרסם מאמרים רבים, ואף ספר, בתחומי מחקרו.

קראו עוד

איוי גסנר היא דוקטורנטית לארכאולוגיה באוניברסיטת אריאל ובעלת תואר שני מהאוניברסיטה העברית. היא חברה במשלחת המחקר בגבעת זאב, ובעבר השתתפה בחפירות בחורבת מדרס ובעיר דוד. מחקרה של גסנר עוסק באדריכלות הנוף ההרודיאנית.

 

 

קראו עוד

פרופסור דבורה לוין־גרא היא פרופסור ללימודים קלאסיים בקתדרלת שלום הורביץ באוניברסיטה העברית. את הדוקטורט שלה קיבלה מאוניברסיטת אוקספורד ואת התואר המוסמך מהאוניברסיטה העברית. הספר האחרון שלה משנת 2014 עוסק בדמותה של יהודית.

קראו עוד

ד"ר דינה גרנט היא פרופסור ללימודי יהדות בבית המדרש הרבני הרטפורד. היא מחזיקה בתואר שלישי בעברית ובלימודי יהדות מאוניברסיטת ניו יורק, ומתמחה בחקר  המקרא על רקעתרבויות המזרח הקרוב הקדום. ד"ר גרנט לימדה באוניברסיטת הופסטרה ובמכון "דרישה" לחינוך יהודי בניו יורק.

קראו עוד

פרופ' שונה דולנסקי היא פרופסור חבר לדת ומדעי הרוח באוניברסיטת קרלטון שבאוטווה, קנדה. היא בעלת תואר שני במדעי היהדות ודוקטורט בהיסטוריה מאוניברסיטת קליפורניה, בתוכנית סן-דייגו ללימודי המקרא והמזרח הקדום. דולנסקי היא מחברת ועורכת משותפת של מספר ספרים.

קראו עוד

פרופ' ג'ון דיי הוא פרופסור אמריטוס לחקר המקרא באוניברסיטת אוקספורד, ועמית אמריטוס ומדריך לתיאולוגיה במכללת ליידי מרגרט הול באוקספורד. הוא מחזיק בשני תארי דוקטור: תואר שלישי מקיימברידג' ותואר דוקטור לשם כבוד מאוקספורד. מפרי עטו או בעריכתו יצאו לאור שבעה-עשר ספרים, 75 מאמרים וכ-200 סקירות ספרים. כיהן כנשיא החברה לחקר המקרא (Society for Old Testament Study) בשנת 2014. בשנות המחקר המוקדמות שלו התמקד בעיקר בדת הכנענית ובתנ"ך העברי, בהמשך עסק בעיקר בעריכת ספרים במגוון רחב של נושאים מקראיים. לאחרונה מתמקד בספר בראשית פרקים א'–י"א.

קראו עוד

פרופ' אהרן דמסקי הוא פרופסור (אמריטוס) להיסטוריה של התנ"ך במחלקה להיסטוריה יהודית ויהדות עכשווית בישראל ע"ש גולדה קושצקי באוניברסיטת בר אילן. הוא גם מייסד ומנהל פרויקט חקר שמות יהודיים. דמסקי קיבל את פרס ביאליק (2014) על ספרו.

קראו עוד

ד"ר אבי דנטלסקי הוא בעל תואר דוקטור בחקר המקרא מאוניברסיטת אריאל, בה השלים גם את התואר השני שלו, שניהם בהצטיינות יתרה. הוא פרסם מספר מאמרים אקדמיים, ומנהל בלוג אישי בשם "ארץ העברים" העוסק בין השאר במקרא וביהדות עכשווית. הוא נשוי ואב לארבעה, ועוסק למחייתו בניהול פרויקטי מערכות מידע.

קראו עוד

פרופ' שלום א. הולץ הוא פרופסור למקרא בישיבה יוניברסיטי. הוא עשה את הדוקטורט שלו באוניברסיטת פנסילבניה. הוא מחברם של מספר מאמרים וספרים.

קראו עוד

ד"ר דוד בן גד הכהן (דודו כהן) הוא בעל תואר דוקטור למקרא מהאוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטורט שלו נקראת "קָדש בסיפורי התורה" והיא עוסקת בביקורת המקרא ובגיאוגרפיה היסטורית. דוד הוסמך כמדריך תיירים ב-1972, והוא מוביל סיורים הן בישראל והן בירדן.

קראו עוד

פרופ' קארל ואן דר טורן הוא פרופסור לדתות וחברה באוניברסיטת אמסטרדם. הוא למד תאולוגיה ושפות שמיות בפריז (Institut Catholique, École Pratique des Hautes Études) וקיבל תואר דוקטור (1985) מהאוניברסיטה החופשית של אמסטרדם. עבודת הדוקטורט שלו התמקדה בנושא חטא ועונש בישראל ומסופוטמיה מנקודת מבט השוואתית. פרופ' ואן דר טורן פרסם מחקרים וספרים רבים בנושאי דת וחברה, תפיסות תיאולוגיות ותרבות הכתב במקרא ובתרבויות המזרח התיכון הקדום.

קראו עוד

ד"ר ברי דב ולפיש היה הביבליוגרף ואוצר היודאיקה בספריות אוניברסיטת טורונטו עד לפרישתו בשנת 2017. הוא בעל תואר דוקטור במחשבת ישראל בימי הביניים מאוניברסיטת טורונטו. ולפיש הוא מחברם של מספר ספרים והעורך הראשי ליהדות ה-Encyclopedia of the Bible and its Reception (EBR) בהוצאת דה גרויטר בברלין.

קראו עוד

פרופ' הרב אנדריאה וייס היא פרופסור חברה למקרא בהיברו יוניון קולג' – המכון למדעי היהדות בניו יורק. היא בעלת דוקטורט מאוניברסיטת פנסילבניה והסמכה לרבנות מהיברו יוניון קולג', ניו יורק. תחום המחקר והיצירה העיקרי שלה הוא פרשנות המקרא.

קראו עוד

פרופ' סטיבן ויצמן משמש כפרופסור ע"ש אברהם מ. אליס לשפות וספרות עברית ושמית וכמנהל ע"ש אלה דריוווף של מרכז הרברט ד' כץ ללימודים מתקדמים במדעי היהדות באוניברסיטת פנסילבניה. הוא קיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת הרווארד לאחר שסיים את לימודי התואר הראשון שלו באוניברסיטת ברקלי, ובילה מספר שנים בהוראת מדעי הדתות באוניברסיטת אינדיאנה ובסטנפורד, שם שימש גם כמנהל התוכניות ללימודי יהדות. ויצמן מתמחה בתנ"ך ובתרבות היהודית הקדומה. במחקריו הוא מחפש תובנות הנובעות מיצירת שיח בין הטקסטים העתיקים לבין מחקר עדכני בתחומים כמו תיאוריה ספרותית, אנתרופולוגיה וגנטיקה.

קראו עוד

פרופ' בנימין זומר הוא פרופסור למקרא בבית המדרש ללימודי יהדות – JTS ועמית מחקר בכיר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן. לפרופ' זומר תואר שני בלימודי מקרא והמזרח הקדום מאוניברסיטת ברנדייס ותואר דוקטור בלימודי מקרא/דתות מאוניברסיטת שיקגו. פרופ' זומר הוא מחברם של כמה ספרים העוסקים במקרא ובמחשבת ישראל.

קראו עוד

פרופ' וונדי זירלר היא פרופסור ללימודי ספרות יהודית מודרנית ולימודי פמניזם ע"ש Sigmund Falk במכון למדעי היהדות בהיברו יוניון קולג'. היא קיבלה את הדוקטורט ואת התואר השני מאוניברסיטת פרינסטון, תואר שני בכתיבה בדיונית מקולג' שרה לורנס, ותואר ראשון מקולג' שטרן בישיבה יוניברסיטי. זירלר הינה מוסמך לרבנות על ידי ישיבת מהר"ת. היא מחברת של מספר ספרים ומאמרים.

קראו עוד

ד"ר הרב צמח יורה הוא בעל דוקטורט במקרא מהאוניברסיטה העברית ודוקטורט בספרות החכמה של התקופה ההלניסטית מאוניברסיטת טורונטו. הוא כתב ספרים רבים המתמקדים בשחזור שלו להיסטוריית העריכה של ספרי המקרא מבראשית ועד ספר מלכים.  הוא מחבר של מספר ספרים ומאמרים.  יורה לימד באוניברסיטת בן גוריון ובאוניברסיטה היהודית האמריקאית. כיום הוא מנהיג קהילת העיר ליהדות הומניסטית (City Congregation for Humanistic Judaism) בניו יורק.

קראו עוד

ד"ר יהודה כהן הוא עמית מחקר במכון לחקר העולם העתיק באוניברסיטת ניו יורק. הוא בעל תואר דוקטור בלימודי מזרחנות מאוניברסיטת אוקספורד, ובעל תואר שני מבית המדרש ללימודי יהדות (JTS).

קראו עוד

פרופ' הרַבָּה תמרה כהן אשכנזי היא פרופסור לספרות ותנ"ך בהיברו יוניון קולג', עומדת בראש הקתדרה ע"ש Effie Wise Ochs – המכון היהודי לדת, בלוס אנג'לס. היא קיבלה את הדוקטורט שלה מאוניברסיטת דנבר וכן מבית הספר לתיאולוגיה של איליף, ואת הסמכתה מהיברו יוניון קולג' – המכון היהודי לדת. אשכנזי הינה מחברת שותפה של פרשנות התנ"ך עטורת הפרסים של JPS על מגילת רות ומחברת של מספר ספרים.

קראו עוד

פרופ' איתמר כסלו הוא מרצה בכיר למקרא ולפרשנות ימי הביניים באוניברסיטת חיפה. הוא מחזיק בדוקטורט מהאוניברסיטה העברית בירושלים. ספרו של כסלו, "על סף הארץ המובטחת", ראה אור בשנת 2013.

קראו עוד

פרופסור אלן ט' לוונסון הוא יושב הראש של מרכז שוסטרמן למדעי היהדות וישראל באוניברסיטת אוקלוהמה. לוונסון קיבל את הדוקטורט שלו במדעי היהדות מאוניברסיטת אוהיו. הוא כתב ספרים בכמה וכמה נושאים: מתודולוגיה של חקר המקרא, סיפורי יוסף, אנטישמיות ועוד.   

 

קראו עוד

פרופ' מארק לויכטר הוא פרופסור חבר לתנ"ך ויהדות קדומה במחלקה לדת באוניברסיטת טמפל. הוא קיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת טורונטו בשנת 2003. מחקריו מתמקדים בהיסטוריה של הכהונה בישראל הקדום ובמסורת הסופרים היהודית המוקדמת.

קראו עוד

פרופ' יגאל לוין הוא מרצה להיסטוריה של תקופת המקרא במחלקה לתולדות ישראל ויהדות זמננו ע"ש ישראל וגולדה קושיצקי באוניברסיטת בר־אילן. לוין קיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת בר־אילן. הוא מומחה לגיאוגרפיה היסטורית ולגנאלוגיה מקראית, וחיבר ספרים ומאמרים רבים בנושא ההיסטוריה של המקרא. בימים אלו לוין עובד על פירוש לספר דברי הימים.

קראו עוד

פרופסור כריסטוף לוין הוא פרופסור אמריטוס למקרא באוניברסיטת מינכן. את הדוקטורט והההביליטציה שלו קיבל מאוניברסיטת גינגן, וכן קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת הלסינקי. ספריו ומחקריו עוסקים במלכויות יהודה וישראל הקדומות ובתיאולוגיה של המקרא. בימים אלה הוא מכין פירוש לספר בראשית. לוין הוא עמית באקדמיית גטינגן למדעי הטבע והרוח ובאקדמיית פינלנד. שימש כנשיא האיגוד הבינלאומי לחקר הברית הישנהן (ISOSOT) בין השנים 2020‑2013.

קראו עוד

פרופ' הרב מאיר לוקשין הוא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת יורק ומתגורר בירושלים. הוא קיבל את הדוקטורט בלימודי המזרח הקרוב ויהדות מאוניברסיטת ברנדייס, ואת הסמכתו לרבנות בישראל בזמן לימודיו בישיבת מרכז הרב קוק. בין פרסומיו של לוקשין נמנית מהדורתו המוערת, בעלת ארבעת הכרכים, של פירושו של רשב"ם על התורה.

קראו עוד

פרופ' האנה ליס היא ראש המחלקה למקרא ולפרשנות יהודית במרכז ללימודי יהדות בהיידלברג ובאוניברסיטת היידלברג. בעבר שימשה כפרופסור הבכיר הראשון למקרא עברי ולמדעי היהדות בסמינר התיאולוגי של לקסינגטון וכעמיתת מחקר ב- Harry Starr Research ביודאיקה באוניברסיטת הרווארד. היא בעלת תואר דוקטור בלימודי יהדות מהאוניברסיטה החופשית בברלין, והשיגה את הפרופסורה שלה בלימודי יהדות באוניברסיטת Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg.

קראו עוד

פרופ' הרב יונתן מגונט (Magonet) הוא מנהל בדימוס של קולג' ליאו בק ופרופסור אמריטוס לחקר המקרא. קיבל תואר דוקטור לפילוסופיה מאוניברסיטת היידלברג והוסמך לרבנות בקולג' ליאו בק. מגונט הוא מחברם של מספר ספרים.

קראו עוד

פרופ' ספוואת מרזוק היא פרופסור חבר לברית הישנה בסמינר האיחוד הפרסביטריאני בריצ'מונד, וירג'יניה. הוא בעל תואר דוקטור לחקר המקרא מסמינר התיאולוגי פרינסטון. מרזוק הוא מחברו של ספר העוסק בדימוי של מצרים בספר יחזקאל, ומחברם של מספר מאמרים.

קראו עוד

ד"ר הרב מיכאל מרמור הוא פרופסור חבר למחשבת ישראל בהיברו יוניון קולג' – מכון למדעי היהדות בירושלים. את התואר הראשון שלו סיים באוניברסיטת אוקספורד ואת התואר השני והשלישי באוניברסיטה העברית בירושלים. חיבר וערך ספרים ומאמרים רבים בנושאי הגות יהודית מודרנית, ביניהם ספר מקיף על הגותו של אברהם יהושע השל.

קראו עוד

פרופ' סוזן נידיץ' היא פרופסור לדתות על שם סמואל גרין באמהרסט קולג'. לפרופ' נידיץ' תואר דוקטור מהמחלקה ללשונות ותרבויות המזרח הקרוב הקדום באוניברסיטת הרווארד, ומחקרה עוסק בתרבויות היהדות הקדומה. נושאי העניין כוללים את חקר הספרות הישראלית הקדומה דרך נקודת המבט של לימודי פולקלור ותרבויות שבעל פה; אתיקה המקראית, בדגש מיוחד על ענייני מלחמה, מגדר וגוף; ההיסטוריה של פרשנות המקרא; והסמליות העשירה של טקסטים פולחניים במקרא. ספרה האחרון עוסק בדת האישית בספרות המקרא בתקופות הנאו־בבלית והפרסית. בימים אלה היא שוקדת על כתיבת פירוש חדש לספר יונה.

קראו עוד

פרופ' הינדי ניימן, מופקדת על הקתדרה לפרשנות כתבי הקודש ע"ש אוריאל וליינג באוניברסיטת אוקספורד. לפרופ' ניימן תואר שלישי מאוניברסיטת הרווארד. היא מחברת של מספר ספרים.

קראו עוד

ד"ר הרב נורמן סולומון הוא עמית לשעבר (בגמלאות) במכון למחשבה יהודית מודרנית במרכז אוקספורד ללימודי עברית ויהדות. הוא נותר עמית בקולג' וולפסון וביחידה למחקר והוראה של אוניברסיטת אוקספורד בתחום לימודי היהדות. הוא הוסמך ב- Jews’ College ורכש את תואר הדוקטור שלו באוניברסיטת מנצ'סטר. סולומון שימש רב במספר בתי כנסת אורתודוקסיים באנגליה, והיה הנשיא של האיגוד הבריטי ללימודי יהדות. הוא מחבר של מספר ספרים.

קראו עוד

ד"ר מלכה זייגר-סימקוביץ' שייכת לקתדרה למדעי היהדות ע"ש קראון-ראיין בסמינר האיחוד התיאולוגי הקתולי בשיקגו, בו היא משמשת כראש התכנית למדעי היהדות והנצרות הקתולית. לד"ר סימקוביץ' דוקטורט ביהדות בית שני מאוניברסיטת ברנדייס, תואר שני בעברית מקראית מאוניברסיטת הרווארד ותואר ראשון בחקר המקרא ובתורת המוזיקה ממכללת סטרן לנשים השייכת לישיבה-יוניברסיטי. ד"ר סימקוביץ' פרסמה מאמרים וספרים שעסקו בהתהוותה של היהדות האוניברסאלית ובמקורות שעיצבו את יהדות בית שני.

קראו עוד

פרופ' רמי ערב הוא מרצה במחלקה לדת באוניברסיטת נברסקה באומהה. לפרופ' ערב תואר דוקטור מאוניברסיטת ניו יורק, והוא מנהל את החפירות בבית צידה מאז 1987. פרופ' ערב כתב וערך כמה ספרים העוסקים בארץ ישראל בעת העתיקה.

קראו עוד

ד"ר יצחק פדר הוא מרצה באוניברסיטת חיפה. ספרו הראשון עסק בגאולת דם במסורת החתית והמקראית, וספרו השני, שעתיד לראות אור בקרוב, עוסק ביסודות הטומאה בישראל הקדומה.

קראו עוד

פרופ' הרב מייקל ו' פוקס שימש פרופסור אמריטוס בפקולטה ללימודי עברית ע"ש ג'יי סי ורות הולס־בסקום באוניברסיטת ויסקונסין־מדיסון עד לפרישתו בשנת 2010. הוא קיבל את הדוקטורט שלו במקרא, בשמיוּת ובאגיפטולוגיה מהאוניברסיטה העברית, ואת הסמכתו הרבנית מהיברו יוניון קולג'. בספריו של פוקס מחקרים בשיר השירים ושירי האהבה המצריים, באסתר, בקהלת ובמשלי.

קראו עוד

ד"ר חיה לבבי פיינשטיין היא בעלת תואר דוקטור במקרא מאוניברסיטת הרוורד. עבודת הדוקטור שלה עסקה בשימוש בשפת הטוהרה והטומאה לתיאור קשרים מיניים במקרא.

קראו עוד

פרופ' הרב ראובן פיירסטון הוא פרופסור בקתדרת רגנשטיין ליהדות ימי הביניים ולאסלאם ב מכון למדעי היהדות בהיברו יוניון קולג', ממנו קיבל את התואר השני ואת הסמכתו לרבנות. את תואר הדוקטור שלו בערבית ולימודי האסלאם קיבל מאוניברסיטת ניו יורק. פרופ' הרב פיירסטון חיבר ספרים רבים על האיסלם ועל היחס בין האיסלם ובין היהדות והנצרות תוך מבט השוואתי על שלוש הדתות המונותיאיסטיות, והדיאלוגים ביניהן.

קראו עוד

ד"ר הרב אליעזר (לואיס) פינקלמן קיבל סמיכה ב- R.I.E.T.S. של הישיבה יוניברסיטי וקיבל תואר דוקטור בספרות השוואתית באוניברסיטת העיר ניו יורק, בנושא קין והבל בתקופה הרומנטית. הוא שימש כמנהל ארגון 'הִלֵּל' באוניברסיטת המדינה של וויין ורב בית הכנסת בקהילת בית ישראל (ברקלי). כיום הוא מלמד באוניברסיטה הטכנולוגית לורנס.

קראו עוד

ד"ר לורי פירס היא מרצה לאכדית במחלקה ללימודי המזרח הקרוב באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. היא בעלת תואר שני ודוקטור מהמחלקה לשפות וספרות המזרח הקרוב באוניברסיטת ייל. פירס חיברה מספר מאמרים וכן ספר, בתחומי מחקרה.

קראו עוד

ד"ר אורן פַס הוא מנתח עיניים באיזור דאלאס, טקסס.

קראו עוד

ד"ר הרב זאב פרבר הוא העורך הראשי של TheTorah.com ועמית מחקר במרכז קוגוד של מכון שלום הרטמן. הוא בעל תואר דוקטור ביהדות ומקרא מאוניברסיטת אמורי, בעל תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל, תקופת המקרא, מהאוניברסיטה העברית, וגם מוסמך לרבנות ("יורה יורה") ולדיינות ("ידין ידין") על ידי בית המדרש לרבנים בישיבת חובבי תורה.

קראו עוד

ד"ר ליזבת' פריד היא חוקרת אורחת במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת מישיגן. היא בעלת תואר שלישי בלימודי עברית ויהדות מאוניברסיטת ניו-יורק וכן תואר שלישי בפסיכולוגיה מאוניברסיטת מישיגן. בין פרסומיה הרבים נכללים ספרים בנושאי יחסי הכהונה והמלוכה באימפריה הפרסית, וספרי עזרא ונחמיה.

 

קראו עוד

פרופ' ריצ'רד אליוט פרידמן הוא פרופסור ע"ש אן וג'יי דייויס למדעי היהדות באוניברסיטת ג'ורג'יה.  הוא גם פרופסור אמריטוס לציוויליזציה היהודית באוניברסיטת קליפורניה, סן דייגו. פרידמן קיבל את הדוקטורט שלו במקרא בהרווארד, והוא מחברם של ספרים רבים העוסקים בתנ"ך ופרשנותו.

קראו עוד

ד"ר הרב דוד פרנקל כתב את עבודת הדוקטורט שלו באוניברסיטה העברית בירושלים, בהנחיית פרופ' משה וינפלד. הוא מלמד מקרא לתלמידי תואר שני ומוסמכים לרבנות במכון שכטר ללימודי היהדות בירושלים ומחבר של מספר ספרים.

קראו עוד

פרופ' סינתיה צ'פמן היא פרופסור לדת ע"ש אדליה א.פ ג'ונסטון והארי תומאס פרנק ויושבת ראש ועדת התוכנית ללימודי יהדות באוברלין קולג', שם לימדה מקרא במשך שמונה עשרה שנים. מחקריה הנוכחיים עוקבים אחר החשיבות הגוברת של קטגוריות ספציפיות של קרבה מצד האם, כולל קרבה המבוססת על אוכל, בתקופה הבתר-גלותית, על מנת לתעד את המקורות של הגדרת היהדות דרך האם.

קראו עוד

ד"ר שני צורף היא פרופסור חברה באוניברסיטה למדעי היהדות היידלברג. בעבר שימשה כיושבת ראש תוכנית המקרא ופרשנותו באוניברסיטת פוסטדאם, ורכזת התוכנית למקרא באוניברסיטת סידני. לצורף תואר שני בתולדות עם ישראל מישיבה יוניברסיטי ודוקטורט בספרות יהודית קדומה מאוניברסיטת ניו-יורק. צורף גם לקראת תואר שני במדעי הרוח הדיגיטליים מהמרכז לתואר שני בניו יורק (CUNYׂ Graduate Center). בשנת 2004 יצא לאור ספרה העוסק במגילת פשר נחום.  

קראו עוד

 ד"ר גילי קוגלר היא מרצה בכירה למקרא ולעברית קלאסית באוניברסיטת חיפה, ועד לאחרונה באוניברסיטת סידני. לד"ר קוגלר תואר דוקטור מן האוניברסיטה העברית בירושלים. בין הנושאים שחקרה: רעיון הבחירה בתיאולוגיה המקראית; דת ופוליטיקה במזמורי תהלים; נרטיבים נסתרים בספר דברים; ומיתוסים מקראיים בראי הפסיכולוגיה. 

קראו עוד

פרופסור לורה קוויק מכהנת כפרופסור חבר למקרא באוניברסיטת אוקספורד, שם הוענק לה תואר דוקטור במקרא. היא פרסמה מספר ספרים אשר ראו אור בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד.

קראו עוד

ד"ר אריאל קופילוביץ הוא עמית קרייטמן באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובשנה הבאה יצטרף לסגל המחלקה לתנ"ך על שם זלמן שמיר באוניברסיטת בר-אילן. ד"ר קופילוביץ הוא בעל תואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית בירושלים, פרסם מספר מאמרים ועתיד לפרסם ספר בנושא תכנית התקומה של יחזקאל.

קראו עוד

ד"ר תמר קמיונקובסקי היא פרופסור ללימודי מקרא בבית המדרש הרבני ליהדות רקונסטרוקטיביסטית. היא למדה לתואר דוקטור לפילוסופיה באוניברסיטת ברנדייס. ספריה עוסקים בתיאולוגיה, מגדר והגוף במקרא.

קראו עוד

פרופ' ישראל קנוהל הוא פרופסור לתנ"ך ע"ש יחזקאל קאופמן באוניברסיטה העברית בירושלים ועמית מחקר בכיר במכון שלום הרטמן. הוא בעל דוקטורט בתנ"ך מהאוניברסיטה העברית. 

קראו עוד

פרופ' הרב ג'פרי רובינשטיין הוא פרופסור במחלקת סקירבול לתלמוד וספרות רבנית באוניברסיטת ניו יורק. הוא בעל דוקטורט מאוניברסיטת קולומביה והסמכה לרבנות מבית המדרש לרבנים באמריקה (JTS). בספריו עסק בהיסטוריה של חג סוכות בתקופת בית שני ובימי חז"ל, בניתוח ספרותי ותרבותי של סיפורי התלמוד, אגדות חז"ל וסיפורים מן התלמוד הבבלי.

קראו עוד

 ד"ר הרב ירוחם רוזן הוא רב הקהילה היהודית הפרסית במנהטן ויו"ר הפקולטה לדת השוואתית בוילריק (Wilrijk), בלגיה. הוא בוגר אוניברסיטת קיימברידג' וכן מספר ישיבות בישראל כולל באר יעקב ומיר שם קיבל את הסמכתו כרב. הוא עבד ברבנות, בחינוך ובאקדמיה.

קראו עוד

ד"ר ג'ורדן ד. רוזנבלום הוא ראש הקתדרה ליהדות קלאסית ע"ש בלזר באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון ועומד בראש התוכנית למדעי הדתות באוניברסיטה. את לימודיו לתואר שלישי במדעי הדתות עשה באוניברסיטת בראון. תחומי המחקר שלו כוללים אוכל וזהות ביהדות הרבנית, דיני כשרות ביהדות בעת העתיקה ויחסי יהודים ונוצרים בעולם היווני-רומי.

קראו עוד

פרופ' כריסטופר א' רולסטון הוא פרופסור במחלקה לשפות ותרבויות של העולם הקלאסי והמזרח הקדום, באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. תחום התמחותו הוא הלשון והספרות השמית הצפון-מערבית, והוא בעל תואר שני ושלישי מהמחלקה ללימודי המזרח הקדום באוניברסיטת ג'ון הופקינס. הוא מומחה באפיגרפיה עתיקה וכותב בלוג אודות ממצאים חדשים ודיונים עכשוויים בנושא זה, באתר www.rollstonepigraphy.com.

קראו עוד

 ד"ר אנג'לה רוסקופ אריסמן היא חברת סגל ומנהלת אזורית במכון ברוקלין למחקר חברתי. היא הייתה עורכת מייסדת של אתר סקירת ספרים. היא בעלת תואר שני בעברית ובשפות שמיות צפון־מערביות מאוניברסיטת ויסקונסין־מדיסון ומחזיקה בתואר דוקטור בלימודי המקרא והמזרח הקדום מהיברו יוניון קולג' – מכון למדעי היהדות. היא חיברה מספר ספרים, שניים מהם עתידים לראות אור בהוצאת אוניברסיטת קיימברידג'. ספר נוסף שכתבה זיכה אותה בפרס החוקרת המבטיחה בתחום התאולוגיה לשנת 2014. כאשר היא אינה עסוקה בלימוד תורה או בכתיבת פרוזה, היא עוסקת בצילום, מנגנת בכינור ומלמדת את בנה ליהנות מהחיים.

 

 

קראו עוד

פרופ' אלכסנדר רופא הוא פרופסור אמריטוס למקרא באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא עמד בראש הקתדרה ע"ש פרופסור יצחק בקר למדעי היהדות, שם קיבל בשנת 1970 תואר דוקטור.

קראו עוד

פרופ' גארי רנדסבורג הוא מופקד הקתדרה לתולדות עם ישראל ע"ש בלאנש ואירווינג לאורי במחלקה למדעי היהדות באוניברסיטת רוטגרס. את לימודיו לתואר שני ושלישי עשה באוניברסיטת ניו יורק. רנדסבורג פרסם שבעה ספרים וכ-200 מאמרים; ספרו האחרון עוסק באופן בו הישראלים הקדומים השתמשו במכשירי השפה העברית על מנת להעביר את הנרטיב המקראי בדרכים יפות ויעילות.

קראו עוד

פרופ' ברוך יעקב שורץ הוא פרופסור חבר ע"ש י"ל מאגנס בחוג למקרא באוניברסיטה העברית בירושלים. בעל תואר דוקטור למקרא מהאוניברסיטה העברית. כותב ומרצה על מקורות התורה, על ייחודו של כל אחד מהם ועל האופן שבו חוברו יחדו ונעשו לחמשת חומשי התורה. שורץ מתעניין במיוחד בשאלה כיצד מחקר המקרא האקדמי והאמונה היהודית המסורתית יכולים לדור בכפיפה אחת.

קראו עוד

ד"ר יונתן שטוקל הוא מרצה לתנ"ך בקינג קולג' ־King's College שבלונדון. את הדוקטורט שלו במדעי היהדות השלים במכון ללימודים אוריינטליים באוניברסיטת אוקספורד. נושאי המחקר המרכזיים שלו הם נבואה ונביאים במקרא ובמזרח הקדום.

קראו עוד

פרופ' חוה שלום-גיא היא סגנית־נשיא אקדמית במכללת דוד ילין לחינוך בירושלים, ומלמדת שם בחוג ללימודי מקרא. היא מחזיקה בתואר ד"ר למקרא מהאוניברסיטה העברית, וחיברה את הספר אלה תולדות גדעון: מחזור סיפורים מקראי בראי מקבילותיו (רסלינג 2013).

קראו עוד

ד"ר הרב יצחק שלמה דוד ששון הוא רב, מחנך וחבר-מייסד במתיבתא ללימודי היהדות (ITJ). הוא למד אצל אביו, רבי שלמה ששון, וכן אצל חכם יוסף דורי, ולאחר מכן בישיבת בית יוסף גייטסהד. את סמיכתו לרבנות קיבל מהרבנות הראשית לישראל. ששון הוא בעל דוקטורט בספרות מאוניברסיטת ליסבון.

קראו עוד

פרופ' עדה תגר-כהן היא פרופסור למקרא וללימודי המזרח הקדום, ומכהנת כראש התוכנית ללימודים יהודיים בבית הספר לתאולוגיה באוניברסיטת דוֹשישה שבקיוטו, יפן. היא סיימה את התואר הראשון והשני באוניברסיטה העברית בירושלים בחוג למקרא ובחוג לתולדות ישראל, וקיבלה תואר דוקטור מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב, בהנחייתם של פרופ' אביגדור הורביץ (ז"ל), ופרופ' תיאו ואן-דר-הוט מאוניברסיטת שיקגו. מחקרה מתמקד בכהונה החיתית ובמחקר משווה של נושאים הקשורים לתרבות החיתית והמקראית.

קראו עוד