מחברים

סנן מחברים לפי שם משפחה

ד"ר שירלי בן־דור אבין היא אוצרת לארכיאולוגיה מצרית במוזיאון ישראל, ירושלים. את תארי הבוגר, המוסמך והדוקטור שלה קיבלה מאוניברסיטת תל-אביב, והשלימה לימודי בתר-דוקטורט בפקולטה לתיאולוגיה באוניברסיטת לוזאן. שדה המחקר המרכזי שלה הוא מצרים העתיקה, הארכיאולוגיה של תקופת הברונזה והברזל, והמקרא.

קראו עוד

ד"ר יעל אברהמי היא מרצה בכירה למקרא ולעברית באורנים: מכללה אקדמית לחינוך. יעל סיימה את לימודי הדוקטורט במקרא באוניברסיטת חיפה, ואת לימודי התואר השני במדע הדתות באוניברסיטה העברית בירושלים. ספרה הראשון, אשר עוסק בתפיסה החושית במקרא, זכה בפרס לאוטנשלגר לתאולוגיה. ד"ר אברהמי שותפה לחיבור העוסק בנוסחים השונים של התנ"ך (Biblia Hebraica Stuttgartensia). מחקריה נוגעים בפרשנות תרבותית, סמנטיקה ופרשנות פנים מקראית. היא מתעניינת באופן שבו טקסטים קדומים פותחים צוהר לתרבויות ותפישות עולם עתיקות. בנוסף היא נדהמת לגלות עד כמה הקריאה בטקסטים העתיקים משפרת את יכולתנו להבין את תרבויות והתפיסות בנות זמנינו.

קראו עוד

פרופ' רחל אדלמן היא פרופסור חבר לתנ"ך בהיברו קולג' בבוסטון. היא בעלת תואר דוקטור בספרות עברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מחקריה עוסקים בנשים במקרא, בספרות חז"ל ובעת המודרנית.

קראו עוד

פרופ' מיקה אהוביה מלמדת בתכנית ללימודי יהדות באוניברסיטת וושינגטון ועומדת בראש הקתדרה ע"ש מרשה וג'יי גלזר ללימודי יהדות. היא בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת פרינסטון. ספרה מימיני מיכאל, משמאלי גבריאל: מלאכים בתרבות היהודית העתיקה יצא לאור ב-2021.

קראו עוד

פרופ' אריק אורלין מכהן כפרופסור ללימודים קלאסיים באוניברסיטת פיוג'יט סאונד. הוא כתב את הדוקטורט שלו במסגרת  התוכנית להיסטוריה עתיקה וארכיאולוגיה ים תיכונית באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. חיבוריו עוסקים באימפריה הרומית ובדתות הים תיכוניות העתיקות. אורלין הוא מייסד שותף של החברה לדתות ים תיכוניות עתיקות.

קראו עוד

ד"ר רענן אייכלר הוא מרצה בכיר לתנ"ך באוניברסיטת בר-אילן. הוא קיבל את הדוקטורט שלו מהאוניברסיטה העברית בירושלים והיה עמית בתר-דוקטור באוניברסיטת הרווארד (Harvard) ובאוניברסיטת תל אביב. הוא מחברם של מאמרים רבים ושל הספר "הארון והכרובים" (The Ark and the Cherubim) בהוצאת מור זיבק.

קראו עוד

ד"ר נגה איילי-דרשן היא מרצה בכירה במחלקה ללשון העברית וללשונות שמיות באוניברסיטת בר אילן. את לימודיה לתואר שלישי עשתה באוניברסיטה העברית. ספרה "ודורך על במתי ים: מלחמת אל הסער בים בספרות המזרח הקדום", יצא בהוצאת ביאליק בשנת 2016.

קראו עוד

ד"ר וונדי לאב אנדרסון היא מנהלת-מסייעת של התוכניות האקדמיות במרכז למדעי הרוח והפקולטה ללימודי דת באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס. היא קיבלה תואר שני בלימודי דת ותואר שלישי בהיסטוריה של הנצרות מאוניברסיטת שיקגו. 

קראו עוד

פרופ' קרל ארליך הוא פרופסור להיסטוריה ולמדעי הרוח ומנהל המרכז ללימודי היהדות ע"ש ישראל וגולדה קושיצקי באוניברסיטת יורק בטורונטו. הדוקטורט שלו הוא מהרווארד. הוא מחבר של מספר ספרים.

קראו עוד

צילה אשל היא ארכיאומטלורגית ומרצה לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה. מחקריה לתזה (מ.א.) ודוקטורט עוסקים במטמוני הכסף בישראל. אשל היא מחברת שותפה של מספר מאמרים העוסקים בשימוש קדום במתכת הכסף. המאמר הנוכחי מבוסס על עבודת המ.א. שלה.

קראו עוד

ג'ואל ביידן הוא פרופסור למקרא באוניברסיטת ייל. את הדוקטורט שלו קיבל מאוניברסיטת הרווארד ואת התואר המוסמך מאוניברסיטת שיקגו. שדה המחקר העיקרי שלו הוא חמשת חומשי התורה. ביידן חיבר ספרים רבים על המקרא, וביניהם ספר על עקרות ופוריות אצל האבות והאימהות.

 

קראו עוד

ד"ר אדם בין הוא מרצה אורח ללימודי מקרא באוניברסיטת מיליגן ובעל תואר שני ותואר דוקטור בלימודי המזרח הקרוב מאוניברסיטת ג'ון הופקינס. הוא חיבר יחד עם כריסטופר א' רולסטון, פ' קייל מקרטר וסטפן י' וימר את מהדורת הדפוס הראשונה של הכתובות המואביות מח'רבת עטרוז שבירדן. בין פרסם כמה מאמרים על תקופת המקרא, והוא שותף במחקרי שדה ארכאולוגיים ובמפעלי מחקר אפיגרפי בירדן.

קראו עוד

רנה בלוך הוא פרופסור למדעי היהדות באוניברסיטת ברן (שווייץ), בו הוא מרצה במכון למדעי היהדות ובמכון ללימודים קלאסיים. קיבל את הדוקטורט וההביליטציה שלו מאוניברסיטת בזל. מחקריו עוסקים בתקופת בבית השני ובספרות היהודית שנכתבה בה.

קראו עוד

ד"ר הרב יואל בן נון הוא ממייסדי ישיבת הר עציון. את הכשרתו לרבנות קיבל בישיבת מרכז הרב ואת הדוקטורט שלו קיבל מהאוניברסיטה העברית. בשנת 1986 הוא הקים את מכללת יעקב הרצוג להכשרת מורים למדעי היהדות, בעיקר בהוראת תנ"ך ופרשנותו. בין השנים 2006-2000 הוא כיהן כראש הישיבה של ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים.

קראו עוד

הרב ד"ר שרגא בר-און הוא עמית מחקר וחבר סגל במכון שלום הרטמן ובבית הספר למשפטים בניו יורק. הוא קיבל את הדוקטורט שלו במחשבת ישראל מהאוניברסיטה העברית, ירושלים. הדוקטורט שלו עוסק בטקס הטלת הגורל במסורת היהודית, מן המקרא ועד הרנסאנס.

קראו עוד

פרופ' ג'ון ברטון הוא פרופסור אמריטוס מאוניברסיטת אוקספורד, בריטניה. הוא מופקד הקתדרה לפרשנות כתבי הקודש ע"ש אוריאל וליינג, ועמית מחקר בכיר במכון המחקר הישועי Campion Hall, אוניברסיטת אוקספורד. לפרופ' ברטון תארי  D.Phil ו-D.Litt מאוניברסיטת אוקספורד, והוא כומר מוסמך בכנסייה האנגליקנית. פרסומיו עוסקים בביקורת המקרא ופרשנותו.

קראו עוד

פרופ' מארק צבי ברטלר הוא פרופסור מחקר ע"ש ברניס ומורטון לרנר ללימודי יהדות באוניברסיטת דיוק, ופרופסור (אמריטוס) למקרא ע"ש דורה גולדינג באוניברסיטת ברנדייס. הוא חיבר מספר ספרים העוסקים בחקר התנ"ך והברית החדשה. ברטלר הוא מייסד שותף של פרויקט TABS (מחקר מקראי) - TheTorah.com.

קראו עוד

ד"ר צבי (דוד) ברנט הוא יועץ ב- JALSA, ההתאחדות היהודית למשפט ואקטיביזם חברתי. הוא מחזיק בדוקטורט בלימודי מקרא והמזרח הקדום מאוניברסיטת ברנדייס, ומחבר ועורך של מספר ספרים. ברנט כיהן במספר משרות אקדמיות באוניברסיטאות שונות, וכיום הוא מוביל סיורים חינוכיים לישראל, בדגש על היסטוריה וארכאולוגיה.

קראו עוד

פרופסור עתליה ברנר-עידן היא פרופסור אמריטה למקרא באוניברסיטת אמסטרדם ושימשה גם פרופסור למקרא באוניברסיטת תל-אביב. ברנר-עידן מחזיקה בתואר דוקטור מאוניברסיטת מנצ'סטר, זכתה בתואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בון. את לימודיה לתואר שני עשתה באוניברסיטה העברית. היא ערכה וכתבה ספרים רבים בנושא נשים ופמיניזם במקרא.

קראו עוד

ד"ר אברהם י' ברקוביץ השלים את לימודיו לתואר שלישי במדעי הדתות באוניברסיטת פרינסטון. עבודת הדוקטורט שלו עסקה במקומו של ספר תהלים בשלהי העת העתיקה. הוא מחבר-שותף של ספר העוסק ברעיון ה'סמכות' בקרב נוצרים ויהודים בשלהי העת העתיקה, וכן חיבר מספר מאמרים. הוא מכהן כמרצה בכיר לליטורגיה, פולחן וריטואל בהיברו יוניון קולג' שבניו יורק.

קראו עוד

ד"ר סנדרה ג'ייקובס היא עמיתת מחקר אורחת בקינגס קולג', לונדון. ב-2010 הוענק לג'ייקובס תואר דוקטור עבור מחקרה בנושא השחתה פיזית וענישה גופנית במקורות משפטיים עתיקים עבריים ואכדיים, בהנחיית ברנרד ג'קסון באוניברסיטת מנצ'סטר. היא מלמדת גם בקולג' ליאו בק בלונדון.

קראו עוד

הרב ריק ג'ייקובס הוא נשיא האיחוד ליהדות רפורמית. לפני כן הוא שימש, במשך עשרים שנה, כמנהיג הרוחני של בית הכנסת הרפורמי של ווסטצ'סטר בסקרסדייל, ניו יורק. קודם לכן, הוא שימש כרב בית הכנסת בברוקלין הייטס, שם הוא יצר את המקלט הראשון לחסרי בית בבית כנסת בעיר ניו יורק. ג'ייקובס הוסמך על ידי היברו יוניון קולג' בניו יורק, שם עשה גם תואר שני בספרות עברית. הוא למד במשך שני עשורים במכון שלום הרטמן בירושלים, שם הוא משמש גם כעמית רבנות בכיר. כיום ג'ייקובס עוסק בין היתר בתמיכה בישראל כמדינה יהודית, בטוחה, דמוקרטית ופלורליסטית, עם קהילה יהודית רפורמית תוססת.

קראו עוד

ד"ר הרב יהושע גארווי הוא פרופסור ללימודי יהדות-נצרות בקתדרה על שם סול וארלין ברונשטיין  ב HUC-JIR בלוס אנג'לס. הוא בעל דוקטורט מהמחלקה ללימודי דתות באוניברסיטת ייל והסמכה מהיברו יוניון קולג' בסינסינטי. הוא מחברם של מספר ספרים ומאמרים.

קראו עוד

ד"ר קריסטין הנריקסן גארוויי היא עוזרת פרופסור אורחת למקרא במכון ללימודי היהדות של ההיברו יוניון קולג', לוס אנג'לס. היא מחזיקה בתואר שלישי במקרא ולימודים נלווים מההיברו יוניון קולג'.  גארוויי פרסמה ספר בנושא ילדים בבית במזרח הקדום (Children in the Ancient Near Eastern Household).

קראו עוד

ד"ר אורי גבאי הוא פרופסור לאשורולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא קיבל את הדוקטורט שלו באשורולוגיה מהאוניברסיטה העברית בשנת 2008, ומאז פרסם מאמרים רבים ומספר ספרים.

קראו עוד

ד"ר איליין גודפרנד היא מרצה במחלקה ללימודי דת ובתוכנית ללימודי יהדות באוניברסיטת קליפורניה בנורתרידג'. היא בעלת תואר דוקטור בלימודי המזרח הקרוב מאוניברסיטת ברקלי, והיא כתבה מאמרים שונים שעסקו בין היתר באוכל במקרא וביחס המקרא לסירוס בעלי חיים.

קראו עוד

פרופ' הרב דוד גולינקין הוא נשיא שוחרי עמותות שכטר, ירושלים; הנשיא בדימוס של מכון שכטר למדעי היהדות; ופרופסור לתלמוד והלכה במכון שכטר. הוא חיבר או ערך למעלה מ־60 ספרים ו־200 מאמרים

קראו עוד

ד"ר עבדאללה גלאדרי הוא פרופסור ללימודי אסלאם באוניברסיטת ח'ליפה למדע וטכנולוגיה באבו-דאבי. הוא בעל דוקטורט בלימודי ערבית ואסלאם מאוניברסיטת אברדין. מחקריו מתמקדים בפרשנות של כתבי הקודש בדגש על האינטרטקסטואליות בין הקוראן לספרות המקראית, ספרות חז"ל, וספרות חוץ-מקראית.

קראו עוד

ד"ר דוד גלאט-גלעד הוא מרצה בכיר במחלקה למקרא, ארכיאולוגיה והמזרח הקדום באוניברסיטת בן גוריון. הוא בעל דוקטור למקרא מטעם אוניברסיטת פנסילבניה ופרסם מאמרים רבים, ואף ספר, בתחומי מחקרו.

קראו עוד

ד"ר הרב שמואל ז. גלזר ז"ל, היה הרב אמריטוס של המרכז היהודי באלמונט ופרופסור חבר באוניברסיטת הופסטרה, ניו יורק. הוא קיבל את הסמיכה שלו לרבנות מישיבה יוניברסיטי ואת הדוקטורט שלו בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת סנט ג'ון בניו יורק.

קראו עוד

איוי גסנר היא דוקטורנטית לארכאולוגיה באוניברסיטת אריאל ובעלת תואר שני מהאוניברסיטה העברית. היא חברה במשלחת המחקר בגבעת זאב, ובעבר השתתפה בחפירות בחורבת מדרס ובעיר דוד. מחקרה של גסנר עוסק באדריכלות הנוף ההרודיאנית.

 

 

קראו עוד

פרופ' הרב אברהם יצחק (ארתור) גרין הוא הדיקן המייסד של בית המדרש לרבנים במכללה העברית בניוטון, מסצ'וסטס, שם הוא מכהן כיום כרקטור וכפרופסור לפילוסופיה יהודית, ופרופסור אמריטוס למחשבת ישראל באוניברסיטת ברנדייס, שם גם קיבל את הדוקטורט שלו. הוא מוסמך לרבנות מבית המדרש לרבנים באמריקה (JTS). גרין חיבר וערך למעלה מ־20 ספרים. מספריו שתורגמו לעברית: בעל הייסורים: פרשת חייו של ר' נחמן מברסלב (עם עובד, 1980), בקשו פני, קראו בשמי (עם עובד, 1997), אלה הדברים: לקסיקון לרוחניות יהודית (ידיעות ספרים, 2008) ויהדות רדיקלית: פתיחת שער למבקשי דרך (ידיעות ספרים, 2016). ספרו לשם ייחוד אמור להופיע בהוצאת ידיעות בשנת 2022.

קראו עוד

ד"ר הרב אירווינג (יצחק) גרינברג הוא מייסדו ונשיאו לשעבר של ארגון "כלל", נשיאה לשעבר של קרן סטיינהארט לחינוך יהודי והרב לשעבר של המרכז היהודי בריוורדייל. לגרינברג הסמכה לרבנות מישיבת בית יוסף ותואר מוסמך ודוקטורט מאוניברסיטת הארוורד. הוא מחברם של ספרם רבים בנושאי הגות יהודית, מתוכם ראה אור בעברית הספר: הדרך היהודית: החיים וההיסטוריה במעגל החגים (ראובן מס, 2010).

קראו עוד

פרופ' לאונרד גרינספון הוא ראש הקתדרה לתרבות יהודית על שם פיליפ מ' ואתל קלוצניק באוניברסיטת קרייטון באומהה, נברסקה, שם הוא מלמד קורסים בלימודים קלאסיים, בלימודי המזרח התיכון ובתיאולוגיה. פרופ' גרינספון מחזיק בתואר שלישי מאוניברסיטת הרווארד, ועורך הסדרה בחקר התרבות היהודית בהוצאת אוניברסיטת פרדו (Purdue University Press). הספרים הרבים שכתב וערך עוסקים בין היתר בקורות חייו של הפילולוג האמריקני מקס מרגוליס, בטקסטיל ומסחר בהקשר היהודי, ובמעמדה של מגילת אסתר במחקר המודרני.

קראו עוד

פרופ' אליעזר (אד) גרינשטיין הוא פרופסור אמריטוס למקרא באוניברסיטת בר אילן. חתן פרס א.מ.ת. ("הנובל הישראלי") בתחום חקר המקרא לשנת 2020. תרגומו לאנגלית של ספר איוב (הוצאת אוניברסיטת ייל, 2019) זכה לשבחי איגוד הספריות האמריקאי, האיגוד למדעי היהדות (AJS) ואחרים. בימים אלו עוסק גרינשטיין בכתיבת פירוש לספר איכה עבור האגודה היהודית להוצאה לאור (JPS).

קראו עוד

ד"ר דינה גרנט היא פרופסור ללימודי יהדות בבית המדרש הרבני הרטפורד. היא מחזיקה בתואר שלישי בעברית ובלימודי יהדות מאוניברסיטת ניו יורק, ומתמחה בחקר  המקרא על רקעתרבויות המזרח הקרוב הקדום. ד"ר גרנט לימדה באוניברסיטת הופסטרה ובמכון "דרישה" לחינוך יהודי בניו יורק.

קראו עוד

פרופ' שונה דולנסקי היא פרופסור חבר לדת ומדעי הרוח באוניברסיטת קרלטון שבאוטווה, קנדה. היא בעלת תואר שני במדעי היהדות ודוקטורט בהיסטוריה מאוניברסיטת קליפורניה, בתוכנית סן-דייגו ללימודי המקרא והמזרח הקדום. דולנסקי היא מחברת ועורכת משותפת של מספר ספרים.

קראו עוד

פרופ' ג'ון דיי הוא פרופסור אמריטוס לחקר המקרא באוניברסיטת אוקספורד, ועמית אמריטוס ומדריך לתיאולוגיה במכללת ליידי מרגרט הול באוקספורד. הוא מחזיק בשני תארי דוקטור: תואר שלישי מקיימברידג' ותואר דוקטור לשם כבוד מאוקספורד. מפרי עטו או בעריכתו יצאו לאור שבעה-עשר ספרים, 75 מאמרים וכ-200 סקירות ספרים. כיהן כנשיא החברה לחקר המקרא (Society for Old Testament Study) בשנת 2014. בשנות המחקר המוקדמות שלו התמקד בעיקר בדת הכנענית ובתנ"ך העברי, בהמשך עסק בעיקר בעריכת ספרים במגוון רחב של נושאים מקראיים. לאחרונה מתמקד בספר בראשית פרקים א'–י"א.

קראו עוד

פרופ' ג'יימס דיאמונד הוא פרופסור למדעי היהדות ולשעבר ראש מיזם פרידברג לכתבי יד באוניברסיטת ווטרלו. את הדוקטורט שלו במדעי הדתות ובמחשבת ישראל בימי הביניים קיבל מאוניברסיטת טורונטו. את התואר המוסמך שלו במשפטים עשה בבית הספר למשפטים באוניברסיטת ניו יורק. הוא חיבר מספר ספרים בנושא מחשבת ישראל בימי הביניים ובפרט על מחשבת רמב"ם.

קראו עוד

פרופ' אהרן דמסקי הוא פרופסור (אמריטוס) לתקופת המקרא והעת העתיקה, המחלקה לתולדות ישראל ויהדות זמננו ע"ש ישראל וגולדה קושיצקי באוניברסיטת בר אילן. הוא המייסד וראש המפעל לחקר השם היהודי. דמסקי קיבל את פרס ביאליק (2014) על ספרו: ידיעת ספר בישראל בעת העתיקה.

קראו עוד

ד"ר אבי דנטלסקי הוא בעל תואר דוקטור בחקר המקרא מאוניברסיטת אריאל, בה השלים גם את התואר השני שלו, שניהם בהצטיינות יתרה. הוא פרסם מספר מאמרים אקדמיים, ומנהל בלוג אישי בשם "ארץ העברים" העוסק בין השאר במקרא וביהדות עכשווית. הוא נשוי ואב לארבעה, ועוסק למחייתו בניהול פרויקטי מערכות מידע.

קראו עוד

ד"ר גיא דרשן הוא חבר סגל בחוג למקרא באוניברסיטת תל אביב. הוא השלים את תואר הדוקטור באוניברסיטה העברית, היה עמית מחקר על שם הארי סטאר במרכז ללימודי יהדות באוניברסיטת הרווארד, ועמית במרכז כץ למחקרי יהדות מתקדמים באוניברסיטת פנסילבניה. הוא מחבר הספר "אחר המבול: סיפורי מוצא במקרא ובאגן הים התיכון המזרחי" (ספריית האנציקלופדיה המקראית ל"ה; ירושלים: מוסד ביאליק, תשע"ח).

קראו עוד

פרופ' הרבָּה יהודית האופטמן היא פרופסור לתלמוד והלכה על שם א' בילי עברי בבית המדרש לרבנים באמריקה (JTS) ועמיתת האקדמיה האמריקנית למדעי היהדות. היא בעלת תואר שלישי בתלמוד מבית המדרש לרבנים באמריקה וסמיכה לרבנות מהאקדמיה האמריקנית למדעי היהדות. היא עוסקת בפרשנות המשנה והתלמוד ובקול הנשי ביצירות אלה.

קראו עוד

פרופ' שלום א. הולץ הוא פרופסור למקרא בישיבה יוניברסיטי. הוא עשה את הדוקטורט שלו באוניברסיטת פנסילבניה. הוא מחברם של מספר מאמרים וספרים.

קראו עוד

פרופ' מרתא הימלפרב היא פרופסור לחקר הדתות בקתדרה על שם וויליאם ה' דאנפורת' באוניברסיטת פרינסטון. היא קיבלה את תארה השלישי מהחוג למדע הדתות באוניברסיטת פנסילבניה ב–1981. ספרה האחרון עסק בספר זרובבל כדוגמה למשיחיות יהודית באימפריה הביזנטית. ספרים נוספים פרי עטה עוסקים בשושלות הכהונה ביהדות העתיקה ובהיסטוריה של מושג האפוקליפסה.

קראו עוד

ד"ר דוד בן גד הכהן (דודו כהן) הוא בעל תואר דוקטור למקרא מהאוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטורט שלו נקראת "קָדש בסיפורי התורה" והיא עוסקת בביקורת המקרא ובגיאוגרפיה היסטורית. דוד הוסמך כמדריך תיירים ב-1972, והוא מוביל סיורים הן בישראל והן בירדן.

קראו עוד

הרב הרצל הפטר הוא ראש בית המדרש הראל ע"ש בלדה קאופמן לינדנבאום בירושלים, תכנית ללימודי הלכה להסמכה לרבנות הפתוחה לגברים ולנשים. הרב הפטר לימד בכולל ישיבת המבתר, בכולל גרוס של הישיבה יוניברסיטי ושימש ראש תכנית ברוריה במדרשת לינדנבאום. הוא בוגר ישיבה יוניברסיטי והוסמך לרבנות על ידי הרב אהרן ליכטנשטיין בישיבת הר עציון.

קראו עוד

פרופ' הרב רפאל (רוברט) הריס הוא פרופסור למקרא ב־JTS. הוא מלמד קורסים על ספרות התנ"ך ופרשנותו, ומתמקד בפרשנות התנ"ך היהודית בימי הביניים.

קראו עוד

ד"ר מרק הרמן יצטרף לסגל של אוניברסיטת יורק בשנה האקדמית הקרובה. את הדוקטורט שלו קיבל מן המחלקה למדעי הדתות באוניברסיטת פנסילבניה. מאמרים מפרי עטו עומדים להתפרסם בקרוב בכתבי עת להיסטוריה יהודית.

 

קראו עוד

פרופ' נילי ואזנה היא פרופסור למקרא באוניברסיטה העברית בירושלים, שם היא מלמדת בחוגים למקרא וההיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו. היא גם המנהלת האקדמית של התוכנית לתארים מתקדמים של בית ספר לתלמידי חו"ל על שם רוטברג, "התנ"ך והמזרח הקדום". היא בעלת דוקטורט מהאוניברסיטה העברית. היא העורכת לשעבר של השנתון לחקר המקרא והמזרח הקדום, ומחברת הספר "כל גבולות ארץ: גבולות הארץ המובטחת במחשבת המקרא על רקע המזרח הקדום".

קראו עוד

פרופ' קארל ואן דר טורן הוא פרופסור לדתות וחברה באוניברסיטת אמסטרדם. הוא למד תאולוגיה ושפות שמיות בפריז (Institut Catholique, École Pratique des Hautes Études) וקיבל תואר דוקטור (1985) מהאוניברסיטה החופשית של אמסטרדם. עבודת הדוקטורט שלו התמקדה בנושא חטא ועונש בישראל ומסופוטמיה מנקודת מבט השוואתית. פרופ' ואן דר טורן פרסם מחקרים וספרים רבים בנושאי דת וחברה, תפיסות תיאולוגיות ותרבות הכתב במקרא ובתרבויות המזרח התיכון הקדום.

קראו עוד

ד"ר ברי דב ולפיש היה הביבליוגרף ואוצר היודאיקה בספריות אוניברסיטת טורונטו עד לפרישתו בשנת 2017. הוא בעל תואר דוקטור במחשבת ישראל בימי הביניים מאוניברסיטת טורונטו. ולפיש פרסם מספר חיבורים, ביניהם ספר העוסק בתולדות הפרשנות של מגילת אסתר בימי הביניים.

קראו עוד

פרופ' הרב אנדריאה וייס היא פרופסור חברה למקרא בהיברו יוניון קולג' – המכון למדעי היהדות בניו יורק. היא בעלת דוקטורט מאוניברסיטת פנסילבניה והסמכה לרבנות מהיברו יוניון קולג', ניו יורק. תחום המחקר והיצירה העיקרי שלה הוא פרשנות המקרא.

קראו עוד

פרופ' סטיבן ויצמן משמש כפרופסור ע"ש אברהם מ. אליס לשפות וספרות עברית ושמית וכמנהל ע"ש אלה דריוווף של מרכז הרברט ד' כץ ללימודים מתקדמים במדעי היהדות באוניברסיטת פנסילבניה. הוא קיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת הרווארד לאחר שסיים את לימודי התואר הראשון שלו באוניברסיטת ברקלי, ובילה מספר שנים בהוראת מדעי הדתות באוניברסיטת אינדיאנה ובסטנפורד, שם שימש גם כמנהל התוכניות ללימודי יהדות. ויצמן מתמחה בתנ"ך ובתרבות היהודית הקדומה. במחקריו הוא מחפש תובנות הנובעות מיצירת שיח בין הטקסטים העתיקים לבין מחקר עדכני בתחומים כמו תיאוריה ספרותית, אנתרופולוגיה וגנטיקה.

קראו עוד

ד"ר הרבה דבורה וקסמן היא הנשיאה והמנכ"לית של איחוד הקהילות של היהדות הרקונסטרוקציוניסטית משנת 2014 והיא האישה הראשונה לעמוד הן בראשות איגוד קהילות יהודיות, והן בראשות בית מדרש לרבנים. וקסמן היא "פרופסור נשיאותי" בבית המדרש לרבנים ליהדות מתחדשת, שם היא גם משמשת כמרצה משנת 2002. לווקסמן תארים מקולג' קולומביה, מאוניברסיטת קולומביה (בהצטיינות) ומבית המדרש לרבנים ליהדות מתחדשת, ודוקטורט בהיסטוריה יהודית אמריקאית מאוניברסיטת טמפל. וקסמן מכהנת במועצה האקדמית של האגודה האמריקאית להיסטוריה יהודית. היא כתבה מאמרים עבור עיתונים וכתבי עת יהודיים שונים, מחברתם של מספר פרקי ספרים העוסקים בין היתר בפמיניזם יהודי ובעלת פודקסט בנושא יהדות.

קראו עוד

פרופ' בנימין זומר הוא פרופסור למקרא בבית המדרש ללימודי יהדות – JTS ועמית מחקר בכיר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן. לפרופ' זומר תואר שני בלימודי מקרא והמזרח הקדום מאוניברסיטת ברנדייס ותואר דוקטור בלימודי מקרא/דתות מאוניברסיטת שיקגו. פרופ' זומר הוא מחברם של כמה ספרים העוסקים במקרא ובמחשבת ישראל.

קראו עוד

פרופ' וונדי זירלר היא פרופסור ללימודי ספרות יהודית מודרנית ולימודי פמניזם ע"ש Sigmund Falk במכון למדעי היהדות בהיברו יוניון קולג'. היא קיבלה את הדוקטורט ואת התואר השני מאוניברסיטת פרינסטון, תואר שני בכתיבה בדיונית מקולג' שרה לורנס, ותואר ראשון מקולג' שטרן בישיבה יוניברסיטי. זירלר הינה מוסמך לרבנות על ידי ישיבת מהר"ת. היא מחברת של מספר ספרים ומאמרים.

קראו עוד

ד"ר אנדרו טובולובסקי הוא מרצה בכיר במחלקה למדעי הדתות בפקולטה לאמנויות ומדעים באוניברסיטת וויליאם ומרי שבווירג'יניה, ארצות הברית. כתב את את הדוקטורט שלו באוניברסיטת בראון, מחקריו עוסקים בהשוואה בין סיפורי יעקב וסיפורי המיתולוגיה היוונית.

קראו עוד

פרופ' הרב יעקב חיים (ג'פרי) טיגאי הוא פרופסור אמריטוס לעברית ולשפות ולספרויות שמיות באוניברסיטת פנסילבניה. הוא בעל דוקטורט מאוניברסיטת ייל ותואר מוסמך ללימודי יהדות והסמכה לרבנות מבית המדרש לרבנים (JTS). הוא פירסם מאמרים וספרים על המקרא ועולמו. פירושו על ספר דברים ראה אור בעברית בשני כרכים בסדרת מקרא לישראל: יעקב חיים טיגאי (תרגמו: דוד לוביש ודליה עמארה), פירוש מדעי על ספר דברים, הוצאת מאגנס והוצאת עם עובד, 2016.

קראו עוד

פרופ' הרב יוסי טרנר הוא פרופסור למחשבת ישראל במכון שכטר למדעי היהדות בירושלים. הוא קיבל את הדוקטורט שלו מהאוניברסיטה העברית בירושלים והוסמך בסמינר למדעי היהדות בירושלים (כיום בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר). בנוסף למאמריו הרבים הוא מחברם של מספר ספרים, ביניהם אמונה והומניזם: עיונים בפילוסופיה הדתית של פרנץ רוזנצווייג (2001) וכן היחס לציון ולתפוצות במחשבה היהודית של המאה ה-20: עיונים בפילוסופיה של הקיום היהודי (2014), וספר על הפילוסופיה של אהרון דוד גורדון (אנגלית, 2020). כיום הוא עוסק בפיתוח פילוסופיה מקורית של הקיום היהודי.

קראו עוד

ד"ר הרב צמח יורה הוא בעל דוקטורט במקרא מהאוניברסיטה העברית ודוקטורט בספרות החכמה של התקופה ההלניסטית מאוניברסיטת טורונטו. הוא כתב ספרים רבים המתמקדים בשחזור שלו להיסטוריית העריכה של ספרי המקרא מבראשית ועד ספר מלכים.  הוא מחבר של מספר ספרים ומאמרים.  יורה לימד באוניברסיטת בן גוריון ובאוניברסיטה היהודית האמריקאית. כיום הוא מנהיג קהילת העיר ליהדות הומניסטית (City Congregation for Humanistic Judaism) בניו יורק.

קראו עוד

ד"ר הרב שמולי ינקלוביץ' הוא הנשיא והדיקן של בית מדרש וָלי, מרכז פלורליסטי בוגר ללימוד ולמנהיגות; המייסד והנשיא של "עורי לצדק", ארגון אורתודוקסי לצדק חברתי; הנשיא והמייסד של "שמיים", תנועה יהודית להגנה על בעלי חיים; והנשיא והמייסד של "יתום", רשת יהודית לאימוץ ואומנה. לרב ינקלוביץ' תארי מוסמך מאוניברסיטת הרווארד ומישיבה־יוניברסיטי, ודוקטורט מאוניברסיטת קולומביה. את הסמיכה הרבנית שלו קיבל מישיבת חובבי תורה יחד עם שתי סמיכות אורתודוקסיות נוספות שקיבל בישראל. הוא מחברם של ספרים רבים בנושא מוסר יהודי.

קראו עוד

פרופ' הרב נפתלי כהן הוא פרופסור לדת ויו"ר המחלקה לדתות ותרבויות באוניברסיטת קונקורדיה. הוא קיבל את הדוקטורט שלו בשפות ובמזרח הקרוב מאוניברסיטת פנסילבניה ואת ההסמכה שלו לרבנות מישיבה יוניברסיטי. הוא כתב ספר העוסק בזיכרון המקדש בתקופת המשנה.

קראו עוד

ד"ר יהודה כהן הוא עמית מחקר במכון לחקר העולם העתיק באוניברסיטת ניו יורק. הוא בעל תואר דוקטור בלימודי מזרחנות מאוניברסיטת אוקספורד, ובעל תואר שני מבית המדרש ללימודי יהדות (JTS).

קראו עוד

פרופ' הרַבָּה תמרה כהן אשכנזי היא פרופסור לספרות ותנ"ך בהיברו יוניון קולג', עומדת בראש הקתדרה ע"ש Effie Wise Ochs – המכון היהודי לדת, בלוס אנג'לס. היא קיבלה את הדוקטורט שלה מאוניברסיטת דנבר וכן מבית הספר לתיאולוגיה של איליף, ואת הסמכתה מהיברו יוניון קולג' – המכון היהודי לדת. אשכנזי הינה מחברת שותפה של פרשנות התנ"ך עטורת הפרסים של JPS על מגילת רות ומחברת של מספר ספרים.

קראו עוד

פרופ' איתמר כסלו הוא מרצה בכיר למקרא ולפרשנות ימי הביניים באוניברסיטת חיפה. הוא מחזיק בדוקטורט מהאוניברסיטה העברית בירושלים. ספרו של כסלו, "על סף הארץ המובטחת", ראה אור בשנת 2013.

קראו עוד

ד"ר חיה כץ היא מרצה בכירה במסגרת המחלקה ללימודי ארץ-ישראל במכללה האקדמית כנרת. היא קיבלה תואר שני בארכיאולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שלישי בארכיאולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן. שני תחומי המחקר שלה הם ארכיאולוגיה של ארץ-ישראל בתקופת הברזל ותולדות המחקר הארכיאולוגי משנות העשרים ואילך. היא מנהלת את פרויקט רכס הרי מירון ומתמקדת בניתוח תהליכי ההתיישבות בגליל העליון בתקופת המקרא. בנוסף, היא הקימה את הקתדרה לתולדות המחקר של ידיעת הארץ והארכיאולוגיה ע"ש זאב וילנאי המשמשת מסגרת לקידום מחקרים בנושא זה.

קראו עוד

פרופסור אלן ט' לוונסון הוא יושב הראש של מרכז שוסטרמן למדעי היהדות וישראל באוניברסיטת אוקלוהמה. לוונסון קיבל את הדוקטורט שלו במדעי היהדות מאוניברסיטת אוהיו. הוא כתב ספרים בכמה וכמה נושאים: מתודולוגיה של חקר המקרא, סיפורי יוסף, אנטישמיות ועוד.   

 

קראו עוד

פרופ' ג'ון (שלום ישראל הכהן) לוונסון הוא פרופסור ללימודי יהדות ומחזיק במינוי על שם אלברט א' ליסט באוניברסיטת הרווארד, שבה קיבל תואר שני ותואר דוקטור בלשונות ותרבויות המזרח הקרוב. לוונסון חיבר ספרים על המקרא העוסקים בין היתר בפירוש דמותו של אברהם ביהדות, בנצרות ובאיסלם, ובתולדותיה של אמונת תחיית המתים.

קראו עוד

פרופ' מארק לויכטר הוא פרופסור חבר לתנ"ך ויהדות קדומה במחלקה לדת באוניברסיטת טמפל. הוא קיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת טורונטו בשנת 2003. מחקריו מתמקדים בהיסטוריה של הכהונה בישראל הקדום ובמסורת הסופרים היהודית המוקדמת.

קראו עוד

פרופ' יגאל לוין הוא מרצה להיסטוריה של תקופת המקרא במחלקה לתולדות ישראל ויהדות זמננו ע"ש ישראל וגולדה קושיצקי באוניברסיטת בר־אילן. לוין קיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת בר־אילן. הוא מומחה לגיאוגרפיה היסטורית ולגנאלוגיה מקראית, וחיבר ספרים ומאמרים רבים בנושא ההיסטוריה של המקרא. בימים אלו לוין עובד על פירוש לספר דברי הימים.

קראו עוד

פרופסור כריסטוף לוין הוא פרופסור אמריטוס למקרא באוניברסיטת מינכן. את הדוקטורט והההביליטציה שלו קיבל מאוניברסיטת גינגן, וכן קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת הלסינקי. ספריו ומחקריו עוסקים במלכויות יהודה וישראל הקדומות ובתיאולוגיה של המקרא. בימים אלה הוא מכין פירוש לספר בראשית. לוין הוא עמית באקדמיית גטינגן למדעי הטבע והרוח ובאקדמיית פינלנד. שימש כנשיא האיגוד הבינלאומי לחקר הברית הישנהן (ISOSOT) בין השנים 2020‑2013.

קראו עוד

פרופ' הרב ברוך א' לוין ז"ל היה פרופסור אמירטוס למדעי המקרא והמזרח הקדום באוניברסיטת ניו יורק. את תואר המוסמך והדוקטורט שלו קיבל מאוניברסיטת ברנדייס ואת ההסמכה לרבנות קיבל מבית המדרש לרבנים (JTS). לוין חיבר את שני הכרכים של תנ"ך Anchor על ספר במדבר ואת פירוש JPS על ספר ויקרא, והיה העורך הראשי של כרך ויקרא בסדרת "עולם התנ"ך".

קראו עוד

ד"ר אלי לוין מלמד מקרא וארכיאולוגיה באוניברסיטת וילאנובה, ולימד בעבר גם באוניברסיטת פנסילבניה ובלות'ר קולג'. לוין בעל דוקטורט במקרא וארכיאולוגיה של הלבנט מאוניברסיטת הרווארד. הוא השתתף בחפירות ארכיאולוגיות באיטליה וישראל וחבר בצוות החפירה של תל-צפית/גת.  

קראו עוד

פרופסור דבורה לוין־גרא היא פרופסור ללימודים קלאסיים בקתדרלת שלום הורביץ באוניברסיטה העברית. את הדוקטורט שלה קיבלה מאוניברסיטת אוקספורד ואת התואר המוסמך מהאוניברסיטה העברית. הספר האחרון שלה משנת 2014 עוסק בדמותה של יהודית.

קראו עוד

פרופ' הרב מאיר לוקשין הוא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת יורק ומתגורר בירושלים. הוא קיבל את הדוקטורט בלימודי המזרח הקרוב ויהדות מאוניברסיטת ברנדייס, ואת הסמכתו לרבנות בישראל בזמן לימודיו בישיבת מרכז הרב קוק. בין פרסומיו של לוקשין נמנית מהדורתו המוערת, בעלת ארבעת הכרכים, של פירושו של רשב"ם על התורה.

קראו עוד

פרופ' הרבה לורה ליבר היא פרופסור למדעי הדתות באוניברסיטת דיוק ויושבת ראש מרכז דיוק למדעי היהדות. היא בעלת דוקטורט בהיסטוריה יהודית מאוניברסיטת שיקגו והסמכה לרבנות מהיברו יוניון קולג' בסינסינטי. מחקריה עוסקים בפיוטי תפילה.

קראו עוד

פרופ' האנה ליס היא ראש המחלקה למקרא ולפרשנות יהודית במרכז ללימודי יהדות בהיידלברג ובאוניברסיטת היידלברג. בעבר שימשה כפרופסור הבכיר הראשון למקרא עברי ולמדעי היהדות בסמינר התיאולוגי של לקסינגטון וכעמיתת מחקר ב- Harry Starr Research ביודאיקה באוניברסיטת הרווארד. היא בעלת תואר דוקטור בלימודי יהדות מהאוניברסיטה החופשית בברלין, והשיגה את הפרופסורה שלה בלימודי יהדות באוניברסיטת Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg.

קראו עוד

הרב דניאל לנדס הוא מייסד מנהל קבוצת ישרות (YASHRUT), העוסקת בפיתוח שיח ציבורי מכובד המבוסס על ערכים יהודיים של יושרה, צדק וסובלנות. ישרות מפעילה תכנית סמיכה לרבנות ותוכניות להכשרת הנהגה רבנית. לנדס שימש בעבר מנהל מכון פרדס לחינוך יהודי והוא מחברו של המדור ההלכתי בסדרה רבת הכרכים של "סידור מנהג עמי" (My People's Prayer Book).

קראו עוד

פרופ' קרול מאיירס מחזיקה במינוי פרופסור אמריטה על שם מרי גרייס וילסון במחלקה ללימודי דתות באוניברסיטת דיוק. היא בעלת תואר ראשון במקרא מוולסלי קולג', ותואר שני ותואר דוקטור בלימודי יהדות והמזרח הקדום מאוניברסיטת ברנדייס. מאיירס חיברה שני ספרים על נשים במקרא ונשים בישראל הקדומה. נוסף על כך היא הייתה שותפה (יחד עם אריק מאיירס) בכתיבת פירושים על הספרים חגי וזכריה וכן בכתיבת מספר דוחות ארכאולוגיים חשובים. היא הייתה חברת סגל או מנהלת שותפה במחקרי שדה ארכאולוגיים רבים, שימשה כנשיאת החברה לספרות המקרא (Society of Biblical Literature) וכיום היא משמשת כנאמנה של קרנות ומכוני מחקר לארכאולוגיה.

קראו עוד

פרופ' הרב יונתן מגונט (Magonet) הוא מנהל בדימוס של קולג' ליאו בק ופרופסור אמריטוס לחקר המקרא. קיבל תואר דוקטור לפילוסופיה מאוניברסיטת היידלברג והוסמך לרבנות בקולג' ליאו בק. מגונט הוא מחברם של מספר ספרים.

קראו עוד

פרופ' הרב שאול מגיד הוא עמית מחקר במחלקה למדעי היהדות בדרטמאות' קולג' ופרופסור לשעבר במדעי היהדות באוניברסיטת אינדיאנה/בלומינגטון. הוא גם הרב של בית הכנסת פייר איילנד בסי־ויוּ, ניו יורק. הוא בעל תואר מוסמך מן האוניברסיטה העברית, בעל דוקטורט מאוניברסיטת ברנדייס, ובעל הסכמה לרבנות מרבנים בישראל. הוא גם מחברם של ספרים רבים של הגות יהודית מקורית, העוסקים בין השאר בחסידות ובקשר שבין היהדות והנצרות. 

קראו עוד

ד"ר הרב אדם מינץ הוא יושב הראש של 929 אנגלית, ספריה דיגיטלית עם יותר מ־700 כותבים בני זמננו על כל פרק בתנ"ך. הוא גם המייסד והרב של קהילת רעים אהובים במנהטן וחבר בסגל התלמוד של מהר"ת. לרב מינץ הסמכת "יורה יורה" ו"ידין ידין" מישיבת רבינו יצחק אלחנן (1986/1985) ודוקטורט בפילוסופיה מאוניברסיטת ניו יורק (2011). הוא מחברם של ספרים רבים בנושאי הגות יהודית מקורית.

קראו עוד

פרופ' ניית'ן מקדונלד הוא פרופסור לפרשנות מקרא באוניברסיטת קיימברדיג', ועמית בקולג' סנט ג'ונס. בעבר הוא לימד וחקר באוניברסיטת סנט אנדרו ובאוניברסיטת גוטינגן. מחברם של כמה ספרים בנושא אורח החיים והאמונות של המקרא.

קראו עוד

פרופ' ספוואת מרזוק היא פרופסור חבר לברית הישנה בסמינר האיחוד הפרסביטריאני בריצ'מונד, וירג'יניה. הוא בעל תואר דוקטור לחקר המקרא מסמינר התיאולוגי פרינסטון. מרזוק הוא מחברו של ספר העוסק בדימוי של מצרים בספר יחזקאל, ומחברם של מספר מאמרים.

קראו עוד

ד"ר הרב מיכאל מרמור הוא פרופסור חבר למחשבת ישראל בהיברו יוניון קולג' – מכון למדעי היהדות בירושלים. את התואר הראשון שלו סיים באוניברסיטת אוקספורד ואת התואר השני והשלישי באוניברסיטה העברית בירושלים. חיבר וערך ספרים ומאמרים רבים בנושאי הגות יהודית מודרנית, ביניהם ספר מקיף על הגותו של אברהם יהושע השל.

קראו עוד

ד"ר נפתלי משל הוא מרצה בכיר בחוגים למדע הדתות ולמקרא באוניברסיטה העברית בירושלים, שם גם קיבל את התואר השלישי שלו. את לימודי הבתר-דוקטורט הוא השלים בהודו, בלימודי ספרות סנסקריט בנושאי "מדע הקורבן" בהודו הקלאסית, והוא מחברו של ספר העוסק במבנים ה"דקדוקיים" של מערכת הקורבנות המקראית (הספר יצא בהוצאת אוקספורד).

קראו עוד

פרופ' סוזן נידיץ' היא פרופסור לדתות על שם סמואל גרין באמהרסט קולג'. לפרופ' נידיץ' תואר דוקטור מהמחלקה ללשונות ותרבויות המזרח הקרוב הקדום באוניברסיטת הרווארד, ומחקרה עוסק בתרבויות היהדות הקדומה. נושאי העניין כוללים את חקר הספרות הישראלית הקדומה דרך נקודת המבט של לימודי פולקלור ותרבויות שבעל פה; אתיקה המקראית, בדגש מיוחד על ענייני מלחמה, מגדר וגוף; ההיסטוריה של פרשנות המקרא; והסמליות העשירה של טקסטים פולחניים במקרא. ספרה האחרון עוסק בדת האישית בספרות המקרא בתקופות הנאו־בבלית והפרסית. בימים אלה היא שוקדת על כתיבת פירוש חדש לספר יונה.

קראו עוד

פרופ' הינדי ניימן, מופקדת על הקתדרה לפרשנות כתבי הקודש ע"ש אוריאל וליינג באוניברסיטת אוקספורד. לפרופ' ניימן תואר שלישי מאוניברסיטת הרווארד. היא מחברת של מספר ספרים.

קראו עוד

ד"ר הרבה חביבה נר-דוד היא רבנית וסופרת. היא המייסדת של שמעיה: מקווה לנפש, לגוף ולרוח, שם היא עורכת ויוצרת טקסי טבילה, מסורתיים וחדשניים, ומעבירה סדנאות מקווה לכל הגילאים והדתות. ב־2006 הייתה חביבה האישה הראשונה לקבל בפומבי הסמכה לרבנות אורתודוקסית, אך היא עזבה את האורתודוקסיה וקיבלה הסמכה נוספת לכהונה בסמינר הבין־דתי בין־רוחני (One Spirit). נר־דוד גם מוסמכת כמלווה רוחנית ועוסקת בניתוח פסיכולוגי של חלומות, בעלת דוקטורט מאוניברסיטת בר אילן ותואר מוסמך בכתיבה יצירתית מאוניברסיטת מרילנד. חיברה שלושה ספרי זיכרונות מסע רוחני, העוסקים בין היתר במסע הפמיניסטי שלה לקראת הסמכה לרבנות אורתודוקסית, ובחברות בין פלסטינית־ישראלית ליהודייה-ישראלית בגליל לקראת פרוץ האינתיפאדה השנייה. היא מתגוררת בקיבוץ חנתון בצפון הארץ עם יעקב, בן זוגה לחיים ב־32 השנים האחרונות. היא אם לשבעה ילדים, וחיה עם הפרעת שרירים ניוונית גנטית, מחלה שעל פי דבריה היא אחד מן המורים הדגולים בחייה.

קראו עוד

פרופ' מרווין סוויני הוא פרופסור לתנ"ך בבית הספר קלרמונט לתיאולוגיה בסיילם, אורגון. הוא קיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת קלרמונט ללימודים מתקדמים (CGU). הוא מחברם של שישה-עשר ספרים, בהם עסק בין היתר בניתוח ספרותי ותיאולוגי של המקרא, בשואה בראי המקרא ובתולדות המיסטיקה ביהדות.

קראו עוד

ד"ר הרב נורמן סולומון הוא עמית לשעבר (בגמלאות) במכון למחשבה יהודית מודרנית במרכז אוקספורד ללימודי עברית ויהדות. הוא נותר עמית בקולג' וולפסון וביחידה למחקר והוראה של אוניברסיטת אוקספורד בתחום לימודי היהדות. הוא הוסמך ב- Jews’ College ורכש את תואר הדוקטור שלו באוניברסיטת מנצ'סטר. סולומון שימש רב במספר בתי כנסת אורתודוקסיים באנגליה, והיה הנשיא של האיגוד הבריטי ללימודי יהדות. הוא מחבר של מספר ספרים.

קראו עוד

ד"ר מלכה זייגר-סימקוביץ' שייכת לקתדרה למדעי היהדות ע"ש קראון-ראיין בסמינר האיחוד התיאולוגי הקתולי בשיקגו, בו היא משמשת כראש התכנית למדעי היהדות והנצרות הקתולית. לד"ר סימקוביץ' דוקטורט ביהדות בית שני מאוניברסיטת ברנדייס, תואר שני בעברית מקראית מאוניברסיטת הרווארד ותואר ראשון בחקר המקרא ובתורת המוזיקה ממכללת סטרן לנשים השייכת לישיבה-יוניברסיטי. ד"ר סימקוביץ' פרסמה מאמרים וספרים שעסקו בהתהוותה של היהדות האוניברסאלית ובמקורות שעיצבו את יהדות בית שני.

קראו עוד

פרופ' הרב יהוידע עמיר הוא פרופסור למחשבה יהודית מודרנית בקמפוס על שם משפחת טאובה של היברו יוניון קולג' בירושלים. הוא קיבל את תואר הדוקטור למחשבת ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים בשנת 1994, ואת הסמכתו לרבנות מהיברו יוניון קולג' בשנת 2004. עמיר עמד בראש התוכנית הישראלית לרבנות (כיום: בית המדרש הישראלי לרבנות) של היברו יוניון קולג' בשנים 2000–2009, היה יו"ר "מועצת הרבנות הרפורמית בישראל" (מר"ם), חבר הוועד המנהל של "שומרי משפט: רבנים למען זכויות האדם", וחבר בוועד ההיגוי של "המרכז הרפורמי לדת ומדינה". מבין ספריו "דעת מאמינה: עיונים במשנתו של פרנץ רוזנצוויג" (2004), "קול דממה דקה: מחשבות אמונה וביקורת" (2009), "שערים לאמונה צרופה: חידוש החיים היהודיים במשנתו של נחמן קרוכמל" (2018); "עיוני תרבות: התחדשות החיים היהודיים במשנתו של אליעזר שביד" (2020, יחד עם יוסי טרנר).

קראו עוד

פרופ' רמי ערב הוא מרצה במחלקה לדת באוניברסיטת נברסקה באומהה. לפרופ' ערב תואר דוקטור מאוניברסיטת ניו יורק, והוא מנהל את החפירות בבית צידה מאז 1987. פרופ' ערב כתב וערך כמה ספרים העוסקים בארץ ישראל בעת העתיקה.

קראו עוד